top of page
Výběr květin

Školní řád

Mateřská škola Břeclav, Na Valtické 727, příspěvková organizace

Vypracovala: Marta Kaufová, Jitka Špačková

Projednáno dne: 31.8.2017

Aktualizace proběhla dne 24. 1. 2018

Nabývá platnosti dne: 1.2.2018

Školní řád vypracovaný dle zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a vyhl. č. 14/2005 Sb. v platném znění o předškolním vzdělávání.

Cílem předškolního vzdělávání je podporovat všestranný rozvoj osobnosti dítěte předškolního věku a podílet se na zdravém citovém, rozumovém a tělesném rozvoji, a na osvojení základních pravidel chování, základních životních hodnot a mezilidských vztahů.

Naším cílem je vytvářet základní předpoklady pro další vzdělávání a vyrovnávat nerovnoměrnosti vývoje dětí před vstupem do základního vzdělávání.

Mateřská škola spolupracuje se zákonnými zástupci dětí a dalšími fyzickými a právnickými osobami s cílem vyvíjet aktivity a organizovat činnosti ve prospěch rozvoje dětí a prohloubení vzdělávacího a výchovného působení mateřské školy, rodiny a společnosti (dle par. 1 odst. 1, vyhlášky č. 14/2005 Sb. v platném znění o předškolním vzdělávání).

Zřizovatelem mateřské školy je Město Břeclav a škola je zařazena do sítě škol. Na veřejnosti jedná svým jménem, má právní subjektivitu a hospodaří jako příspěvková organizace.

Práva a povinnosti dětí a jejich zákonných zástupců ve škole nebo školském zařízení:

Práva dětí a jejich zákonných zástupců:

Děti mají právo:

- na vzdělávání a školské služby podle zákona 561/2004 Sb.

Zákonní zástupci dětí mají právo:

- spolu rozhodovat při změně plánování a doplnění ŠVP

- na dostatečné informace o dění v mateřské škole

- individuálně konzultovat s pedagogy nebo ředitelkou školy o prospívání nebo neprospívání svého dítěte

- stížnosti, oznámení a podněty k práci MŠ podávat u ředitelky školy, která je v zákonné lhůtě vyřídí nebo postoupí k dalšímu řešení příslušnými orgány.

Povinnosti dětí a jejich zákonných zástupců:

Zákonní zástupci jsou povinni:

- dodržovat provozní dobu mateřské školy

- dodržovat čistou v budově - čištění obuvi při vstupu, zouvání do tříd

- děti do mateřské školy vodit zdravé

- předat dítě osobně pedagogickým pracovníkům s informací o zdravotním stavu

- oznámit výskyt infekčního onemocnění dítěte jakož i členů rodiny

- sledovat informace o dění v mateřské školy

- dbát na přiměřené oblečení dětí dle ročního období

- podepsat veškeré součásti oděvů a obuv svých dětí

- dodržovat termíny placení stravného a úplaty za vzdělání dětí

- nevodit do prostoru mateřské školy žádná zvířata

- kočárky nechávat na určeném místě u vchodu v přízemí budovy

- nevstupovat do budovy mateřské školy na kolečkových bruslích

- nahlásit všechny změny v osobních datech dítěte, zněny telefonního spojení, změnu zdravotní pojišťovny a změnu bydliště

 

Provoz a vnitřní režim mateřské školy:

Provoz mateřské školy:

Provozní doba mateřské školy je pondělí až pátek od 6.15 do 16.15 hodin.

Zákonný zástupce dítěte má možnost se podle potřeby svého dítěte individuálně domluvit s pedagogickým pracovníkem tak, aby pobyt v mateřské škole byl pro dítě bez problémů a psychického strádání. Zákonní zástupci mají možnost vstoupit do dění v mateřské škole (účastnit se různých akcí pořádaných školou, vstupovat do herních činností dětí).

Vnitřní režim mateřské školy:

Zápis dětí do mateřské školy:

V mateřské škole každoročně probíhá v měsíci květnu zápis dětí do nového školního roku. Po obdržení přihlášky od ředitelky nebo pověřeného zástupce školy, zákonní zástupci přihlášku vyplní a odevzdají zpět do mateřské školy. Na základě přihlášky zákonní zástupci dle správního řádu obdrží písemné vyrozumění o přijetí či nepřijetí dítěte do MŠ v zákonné lhůtě.

Přednostně se přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky (§34 odst. 3-4), při nedostatku míst zajistí obec přijetí do jiné MŠ (§ 34 odst. 4). Dítě může být přijato k předškolnímu vzdělávání i v průběhu školního roku (§ 34 odst. 7) - za předpokladu volného místa. O přijetí dítěte se zdravotním postižením rozhodne ředitel MŠ po dohodě a písemném vyjádření školského poradenského zařízení, praktického lékaře pro děti a dorost (§ 34 odst. 6). Podle § 35 odst. 1 písm. a), b), c) a písm. d) zákona 561/2004 Sb. (školský zákon) může ředitelka MŠ ukončit docházku do mateřské školy i v průběhu zkušební doby.

Přijímání dětí do mateřské školy:

Do mateřské školy se přijímají děti zpravidla po dovršení 3 let, mohou být přijaty i děti mladší - dle zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) v souladu s kritérii pro přijetí dětí a o konzultaci se zřizovatelem školy. Podmínkou však je, že dítě mladší tří let samostatně zvládá alespoň částečně hygienické návyky a je bez plen. Předškolní vzdělávání má tři ročníky, do jedné třídy mateřské školy lze

zařadit děti z různých ročníků, v našem případě je to 5 věkově smíšených tříd a 1 třída pro děti 5-6 leté.

Podle § 1 odst. vyhlášky č. 14/2005 Sb. v platném znění o předškolním vzdělávání ředitelka MŠ stanoví se zákonným zástupcem dítěte dny docházky dítěte a délku jeho pobytu v MŠ. Zákonný zástupce dítěte je povinný doložit doklad o očkování dítěte dle par. 50 zákona č. 258/2000 Sb. a mohou se přijímat pouze děti, které se podrobily stanoveným pravidelným očkováním (doklad o očkování - očkovací průkaz) s výjimkou dětí v posledním roce předškolního vzdělávání.

Kritéria pro přijetí dítěte do mateřské školy:

Děti jsou do naší mateřské školy přijímány ve správním řízení dle daných kritérií. Ta jsou zveřejněna jak na webu mateřské školy, tak města Břeclavi.

Příspěvek na úplatu za vzdělávání:

V souladu s ustanovením § 123 odst. 2 zákona č. 564/2004 Sb., § 6 vyhlášky č. 14/2005 Sb. v platném znění a vnitřní směrnice je stanovena výše Úplaty za vzdělávání a školské služby ve výši 600,-- Kč za jeden kalendářní měsíc. Během letních prázdnin hradí rodiče prázdninový provoz zpravidla měsíc předem.

O snížení "Úplaty" rozhodne ředitelka školy na základě potvrzení o pobírání dávky - příspěvek na živobytí, v hmotné nouzi (podle zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi). Úplatu za vzdělání nehradí zákonný zástupce dítěte, které navštěvuje MŠ posledním rokem, ani dítěte s odkladem školní docházky.

Úplata za předškolní vzdělávání je hrazena nejpozději do 15. dne v měsíci z účtu nebo do pokladny školy, pokud není stanoveno jinak.

Ředitelka školy vždy na začátku školního roku předá zákonným zástupcům dítěte číslo účtu školy a variabilní symbol dítěte.

Předávání dětí do mateřské školy:

Zákonný zástupce je povinen dítě předat osobně pedagogickému pracovníku. Jestliže přijde dítě do MŠ samotné nebo zákonný zástupce pedagogickému pracovníkovi dítě nepředá, pedagogický pracovník za něj nezodpovídá.

Mateřskou školu navštěvují děti zdravé a bez vnějších známek akutního onemocnění.

Zdravotní stav dítěte konzultuje pedagogický pracovník se zákonným zástupcem po příchodu dítěte do MŠ. Zákonný zástupce je povinen hlásit výskyt infekčního onemocnění v rodině a veškeré údaje o zdraví dítěte.

První vstup dítěte do mateřské školy:

Dítě při nástupu do MŠ potřebuje tyto věci:

1/ Přezůvky s pevnou patou (z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme pantofle!)

2/ Oděv vhodný do třídy

3/ Oděv na odpočinek - pyžamo

4/ Oděv a obuv na pobyt venku (tepláková souprava)

5/ Náhradní spodní prádlo a oděvy

6/ Balení papírových kapesníků, případně vlhčených ubrousků

Všechny věci musí být řádně podepsané, za nepodepsané věci MŠ neručí.

Nedoporučujeme dávat dětem do MŠ cenné věci (prstýnky, řetízky, peníze, nezajištěné náušnice). Za jejich ztrátu neručíme. Nedoporučujeme ani nošení hraček do MŠ.

Denní provoz mateřské školy:

Každá třída má svůj denní program, který je natolik flexibilní, aby mohl reagovat na potřeby a zájmy dětí. Mateřská škola pracuje podle vzdělávacího programu RVP-PV(Rámcový vzdělávací program předškolního vzdělávání) a zároveň nabízí řadu zájmových aktivit pro děti nejstarší věkové skupiny:

Pondělí - Školička hrou U Kuřátek a U Veverek

Úterý - Angličtina U Berušek a U Koťátek

Středa - Angličtina U Kuřátek a U Veverek

Čtvrtek - Školička hrou U Berušek a U Koťátek, Zdravé pískání U Veverek

Pátek - Zdravé pískání U Koťátek a U Kuřátek

Školička hrou probíhá v čase od 9.00 do 9.20, zdravé pískání v čase od 9.15 do 9.30 a angličtina od 9.00 do 9.20 hodin.

Režim dne je přizpůsobený potřebám a zájmům dětí:

6.15 - 8.15 volné hry a řízené činnosti převážně individuální nebo v menších skupinkách

8.15 - 8.30 cvičíme pro zdraví

8.30 - 9.00 svačíme

9.00 - 9.30 povídáme si v ranním kruhu, následují řízené činnosti společné i individuální

9.30 - 9.45 ovocná nebo zeleninová svačina

9.45 - 11.45 jdeme na procházku nebo na zahradu

11.45 - 13.15 chystáme na oběd, obědváme, ukládáme se ke spánku či odpočinku, posloucháme pohádku

13.15 - 14.15 odpočinek, klidné hry a činnosti

14.15 - 16.15 svačíme a hrajeme si

Je dostatečně flexibilní a v souladu s potřebami dětí těchto věkových skupin. V pěti třídách jsou děti věkově smíšené, ve třídě U Berušek jsou děti 5-6leté. Do denních činností jsou zahrnuty všechny oblasti z Rámcového programu pro předškolní vzdělávání. Není opomenuta ani příprava na školu. Dodržuje se pouze stanovený čas svačin a obědu, pobyt venku a odpočinek dětí podle jejich potřeby. Mateřská škola spolupracuje se zákonnými zástupci

s cílem vyvíjet aktivitu a činnosti v MŠ ve prospěch rozvoje dětí a prohloubení vzdělávacího a výchovného působení v MŠ, rodiny a společnosti.

Spojování tříd:

V době školních prázdnin, výjezdu dětí do školy v přírodě, při menším počtu dětí ve třídách nebo při absenci pedagogických pracovníků se třídy spojují.

Stravování dětí:

Podle § 4 odst. 1-2,vyhl. č. 14/2005 Sb. v platném znění o předškolním vzdělávání stanoví ředitel po dohodě se zákonným zástupcem dítěte způsob a rozsah stravování dítěte tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno, stravovalo vždy. Stravování v MŠ zahrnuje dopolední svačinu, oběd a odpolední svačinu. Pitný režim je zajištěn v průběhu celého dne. Stravné se platí po dohodě s vedoucí školní jídelny - na Základní škole Břeclav, Na Valtické 31 A, příspěvkové organizaci, vždy měsíc předem nejpozději do 20. dne v měsíci. Způsob úhrady si zákonný zástupce dohodne u vedoucí školní jídelny. Cena stravného je stanovena dle vyhlášky MŠMT ČR č. 107/2005 Sb. dle finančního normativu.

V případě, že dítě do MŠ nedocházelo v určité dny, přeplatek za stravné je použit v následujícím měsíci. O přeplatky je snížena platba na stávající měsíc. Přeplatky za absenci při ukončení docházky do MŠ se vracejí zákonným zástupcům.

V první den nemoci dítěte má právo zákonný zástupce si odebrat stravu za tento den v mateřské škole v době od 11:45 - 12:00 hod. do vlastních jídlonosičů.

Upozornění: pokud během roku dojde ke zdražení potravin, MŠ si vyhrazuje právo na zvýšení ceny stravného v návaznosti na výše uvedenou vyhlášku.

Omlouvání a absence dětí v mateřské škole:

Dítě je nutné vždy omluvit. Podle par. 35 odst. 1 písm. a), b), c), a písm. d) č. 561/2004 Sb. může ředitelka školy ukončit docházku dítěte do MŠ po předchozím upozornění zástupce dítěte:

- dítě se bez omluvy zákonného zástupce neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší

než 2 týdny

- zákonný zástupce dítěte závažným způsobem opakovaně narušuje provoz MŠ

- ukončení docházky dítěte doporučí lékař nebo školské poradenské zařízení

- zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání nebo úplatu za školní stravování

v dohodnutém termínu.

Omlouvání neúčasti dětí ve vzdělávání v posledním ročníku předškolního vzdělávání:

Novela školského zákona stanoví v § 34a odst. 4 školského zákona podrobnosti omlouvání takto: "Podmínky pro uvolňování dětí ze vzdělávání a omlouvání jejich neúčasti ve zdělávání stanoví školní řád. Ředitel mateřské školy je oprávněn požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte; zákonný zástupce je povinen doložit důvody nepřítomnosti dítěte nejpozději do 3 dnů ode dne výzvy."

Povinné předškolní vzdělávání:

Děti, které dosáhly 31.8.kalendářního roku pěti let, mají povinnost plnit předškolní docházku od 1.9.nového školního roku.

Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech:

- ředitelka MŠ stanovuje časové rozpětí plnění povinného předškolního vzdělávání v rozsahu 4 hodin s časem začátku povinnosti od 8 hodin a koncem ve 12 hodin,

- Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech školních prázdnin (tak jako u základních a středních škol). Jarní prázdniny se určují podle sídla mateřské školy, v souladu s organizací školního roku.

- Je-li dítě, které bude plnit povinné předškolní vzdělávání, přijato do jiné než spádové mateřské školy, oznámí ředitelka této školy v souladu s § 34a odst. 2 školského zákona tuto skutečnost bez zbytečného odkladu řediteli spádové mateřské školy.

- Ředitelka mateřské školy rozhodne na základě § 34 odst. 6 školského zákona o přijetí dítěte uvedeného v § 16 odst. 9 (dítě s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým postižením, závažnými vadami řeči, závažnými vývojovými poruchami učení, závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem) na základě písemného vyjádření školského poradenského zařízení, popřípadě také registrujícího lékaře.

- Rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání nelze v případě dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné (§ 35 odst. 2 školského zákona).

- V případě uvolňování dětí plnících povinné předškolní vzdělávání (předem známá absence) z hlediska věcného (jaké skutečnosti odůvodňují uvolnění dítěte), časového (rozsah a četnost přípustného uvolnění) jsou rodiče povinni toto písemně uvést do příslušného formuláře, který je k dispozici v šatnách tříd, nebo tuto skutečnost oznámit třídním učitelkám a ta o tom provede zápis do sešitu.

- V případě nenadálé absence jsou rodiče povinni nejpozději následující den oznámit třídním učitelkám důvod absence a po ukončení absence písemně dítě omluvit v omluvném listu.

- V případě neomluvené absence jsou třídní učitelky povinny tuto skutečnost oznámit ředitelce školy. Ředitelka MŠ je oprávněna požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte a zákonný zástupce je povinen doložit důvody nepřítomnosti nejpozději do 3 dnů ode dne výzvy.

- Dítě, které v daném školním roce dovrší věku pěti let, se vzdělává ve druhém ročníku a bezplatné vzdělávání se ho proto netýká. To, zda rodiče využijí možnosti, aby nastoupilo do základní školy tzv. o rok dříve, není rozhodující.

Vyzvedávání dětí z mateřské školy:

Podle § 5 odst. 1 vyhl. č. 14/2005 Sb. v platném znění pedagogický pracovník předá dítě rodičům nebo jejich zákonným zástupcům. Rodiče (zákonní zástupci) mohou písemně pověřit jinou osobu (formulář písemného pověření o vyzvedávání dětí z MŠ tzv. Plná moc je k dispozici u pedagogických pracovníků ve třídách). Písemné pověření musí být ověřeno a potvrzeno ředitelkou školy. Bez písemného pověření dítě nebude předáno nikomu jinému než jeho rodiči (zákonnému zástupci).

Pokud si zákonný zástupce vyzvedne dítě po obědě (tj. v době od 12.00 - 12.30), za neodebranou odpolední svačinu se věcná ani finanční náhrada neposkytuje. Rodiče si mohou odpolední svačinu odhlásit předem v jídelně nebo přes terminál umístěný ve vstupní chodbě mateřské školy.

Uzavření mateřské školy:

Každé plánované uzavření mateřské školy je zákonným zástupcům oznámeno písemnou formou v MŠ maximálně dva měsíce předem. Ředitelka MŠ nejpozději 30 dnů před omezením nebo přerušením provozu MŠ v době letních prázdnin, ve spolupráci se zřizovatelem, informuje rodiče o možnosti pobytu dítěte v jiné mateřské škole (§ 3 odst. 2 vyhl. č. 14/2005 Sb. v platném znění).

Podmínky zajištění bezpečnosti a zdraví dětí:

Podle § 29 zákona č. 561/2004 Sb. za bezpečnost dětí zodpovídá pedagogický pracovník MŠ od okamžiku, kdy mu zákonný zástupce osobně předá dítě a to až do doby, kdy si opět zákonný zástupce dítě osobně z MŠ vyzvedne. Při zajišťování akcí školy (např. výjezdy do škol v přírodě, výlet apod.) rozhodne ředitelka MŠ o počtu pracovníků tak, aby byla zajištěna výchova dětí, jejich bezpečnost a ochrana zdraví podle § 5 odst. 1-5, vyhl. č. 14/2005 Sb. v platném znění.

Nastane-li úraz dítěte, musí ředitelka MŠ nebo pedagogický pracovník školy okamžitě hlásit úraz zákonnému zástupci dítěte (vyhláška č. 64/2005 Sb. o evidenci úrazů dětí a mládeže).

Úrazy se evidují v knize úrazů, která je založena u ředitelky MŠ a je k nahlédnutí zákonným zástupcům. Zákonní zástupci mají v případě úrazu nárok na odškodnění.

Ochrana před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí:

Ochrana před sociálně patologickými jevy je zpracována v příloze školního řádu.

V naší MŠ jsou integrovány děti jiných národnostních skupin, díky kterým děti získávají přirozenou cestou vztah k odlišným kulturám. Děti jim přirozenou cestou pomáhají začlenit se do kolektivu.

Působíme na děti tak, abychom jim utvrzovali myšlenku, že všichni lidé na světě jsou si rovni. Nevyčleňujeme slabší jedince z kolektivu, naopak v dětech prohlubujeme vcítění se do druhého.

Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany dětí:

Při výchovném působení učíme v mateřské škole ohleduplnosti a šetrnosti při zacházení s hračkami a učebními pomůckami (úmyslně nepoškozovat, neodnášet hračky z MŠ a nenosit hračky z domova). Dbáme na správné hospodaření s vodou a s hygienickými potřebami (mýdlo, toaletní papír) - konzultace se zákonnými zástupci na první rodičovské schůzce.

Tento školní řád nabývá platnost dne 1.2.2018

V Břeclavi dne 24.1.2018

 

Marta Kaufová, ředitelka školy

 

Preventivní program

Úvod do programu:

Naší snahou je dětem pomoci, aby lépe a pravdivěji poznávaly svět, který je obklopuje. Připravit je, aby byly schopny snáze čelit nejrůznějším nástrahám a rizikům, které život přináší a které ohrožují zdraví. Vést děti k pravdivým poznatkům o škodlivosti kouření, o vlivu drog na jejich zdraví. Upozornit na nebezpečí i od některých cizích osob (sexuální zneužívání, prevence sociálně patologických jevů).

Preventivní program je přirozenou součástí Školního vzdělávacího programu a Třídních vzdělávacích programů.

I. Obsah:

Protikuřácký - Protidrogový - Ochrana před sexuálním obtěžováním - Prevence sociálně patologických jevů

1. Normální je nekouřit - já už kouřit nebudu a vím proč

2. Co je zdraví - co mému tělu prospívá

3. Co škodí zdraví (kouření, alkohol, drogy)

4. Zdravé životní návyky:

- sebedůvěra, samostatnost a sebejistota - prevence sociálně patologických jevů

- touha účastnit se pohybových aktivit

- schopnost přizpůsobení se životu v sociální komunitě, vnímavý a otevřený vztah k okolnímu světu, schopnost přiměřeně kriticky myslet a rozhodovat se, motivace k aktivnímu poznávání a prožitkům, seberozvíjení

- systematický rozvoj dovedností, které vedou k osvojení zdravého životního stylu, zdravotní prevence

5. Chránit si zdraví

- nepřijímat žádné dárky (bonbonky) od cizích osob

- nebýt důvěřivý k cizím osobám (sexuální zneužívání, obtěžování), nebrat injekční stříkačky (použité a odložené v písku, trávě apod.)

II. Jaké jsou cíle programu:

Nejobecnějším cílem programu je položení základů k:

1. pozdějšímu vývoji nekuřáka

2. pozitivnímu vztahu ke zdraví - nebrat drogy, nekouřit

3. odolat lákavým nástrahám cizích osob

4. vlastní sebevědomí spojené s úctou k druhému, které patří k základní životní kompetenci

III. Co program obsahuje:

1. znát lidské tělo, umět pojmenovat jeho důležité části, vědět co se v něm děje

2. vědět, co tělu prospívá, pomáhá být zdravé a v bezpečí a co mu škodí - kouř, drogy,

zneužívání léků

3. vědět, co způsobuje kouření v těle kuřáka, jak škodí kuřák svému okolí

4. umět říct kuřákům, že mi kouř vadí

5. rozumět mu, že způsob života má vliv na lidské zdraví

6. napomáhat vlastnímu zdraví aktivním pohybem a zdravými životními návyky

7. vědět, že kontakty s některými lidmi mohou být nebezpečné

8. znát pravidla společného soužití ve skupině

9. hodnotit své chování i chování druhých

10. mít a hájit vlastní názor

11. akceptovat kompetentní autoritu

12. vnímat lidi s jejich odlišnými, tělesnými, rasovými, kulturními vlastnostmi a rysy jako

přirozený stav

13. přistupovat aktivně k problémům, řešit problémy, vědět, že je více možností řešení

14. kontrolovat extrémní projevy svých emocí a nálad

15. chování přizpůsobovat sociálnímu prostředí, uvědomovat si sociální role

16. spoluvytvářet prostředí pohody ve svém okolí

IV. Jakým způsobem program realizovat:

a) vytvářet dětem nekuřácké prostředí v MŠ, které dítěti napoví, že normální je nekouřit

b) uplatňování zdravého způsobu života - přiměřený pohyb

- zdravé stravovací návyky

- dušení pohoda

- otužování dětí

c) nenásilně a citlivě upozorňovat na to, co je nezdravé - kouření a drogy

- pohádkami

-omalovánkami

-obrázky

-pexeso

d) poznatky z pobytu venku - pozor na injekční stříkačky - poučit jak postupovat při nálezu

injekční stříkačky

e) využívání výchovných preventivních programů Městské policie Břeclav

- prevence proti šikaně

- prevence proti zneužívání cizí osobou (nesedat do cizího auta, nebrat nic od lidí, nikam s nimi nechodit)

f) prožitkové učení, kdy dítě přirozenými cestami sbírá a zpracovává zkušenosti. Něco dělá

a to co dělá, prožívá.

g) sociální hry a hraní rolí - modelové situace, námětové hry, nejde o to naplnit dětskou mysl,

ale probudit aktivní zájem dítěte objevovat a uplatnit a ukázat co umí, zvládne a dokáže

h) respektování a jejich dodržování dětmi si stanovených pravidel soužití třídy. Aby děti byly

navzájem komunikativní, ohleduplné, dokázaly si navzájem naslouchat a to vše bez projevů

agrese.

V. Zpětná vazba:

1. kdy dítě samo upozorní, že mu kouř vadí

2. pohodové klima v Mateřské škole a třídách, vzájemně se respektovat

3. dítě aktivní se zájmem o pohybové aktivity, otužování

4. zapojení dětí do zdravých stravovacích návyků

5. dítě samostatné a sebejisté. Vlastní sebevědomí spojené s úctou k druhému

6. dodržování stanovených pravidel soužití dětmi

 

Více zde: http://ms-navalticke-breclav.webnode.cz/skolni-rad-materske-skoly/

bottom of page